Zanieczyszczenie hałasem: Jaki wpływ ma to na sen?
3 maja 2017 2017-05-03 18:56Zanieczyszczenie hałasem: Jaki wpływ ma to na sen?
Zanieczyszczenie hałasem: Jaki wpływ ma to na sen?
Przyjrzyjmy się efektom hałasu jakie mają na nasz sen, psychozę i niepokój.
Wszyscy musimy pogodzić się z odrobiną dodatkowego hałasu co jakiś czas. Czy to hałas prac budowlanych tuż za rogiem, nasz sąsiad urządza szczególnie głośno imprezę rodzinną czy krzyki i wrzaski z ulicy. Niezależnie od ich przyczyn, pozostaje faktem, że te hałasy są czymś, czego wolelibyśmy nie doświadczać. Ale gdy dźwięk staje się trwały, jak codzienne słuchanie szumu samochodów przejeżdżających i samolotów przelatujących nad głowami, jest klasyfikowane jako zanieczyszczenie hałasem. Skutki tego wykraczają daleko poza tylko irytujące. Aby zrozumieć konsekwencje zanieczyszczenia hałasem, przeanalizujmy jaki wpływ może mieć to na sen, a tym samym na psychozę i niepokój.
Zanieczyszczenie hałasu a sen
Jest całkiem oczywiste, że dźwięk i sen nie są dobrym połączeniem, dlatego zaleca się zatyczki do uszu osobom, które łatwo się wybudzają. Dźwięki, które wydają się trywialne w ciągu dnia, mogą być szczególnie irytujące w nocy. Jednak nawet hałasy o niskim poziomie mogą nas okraść z najważniejszych godzin snu. Może to mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Przegląd badań opublikowany w magazynie Noise & Health Journal wykazał nawet związek między nocnymi zaburzeniami hałasu w otoczeniu a chorobami układu krążenia.
Twoje ciało nadal reaguje na hałas podczas snu. Powtarzające się zaburzenia snu to jedna ze ścieżek do złego stanu zdrowia. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi niż inni. Małe dzieci, osoby w podeszłym wieku i chorzy są bardziej narażeni na hałasy w kategorii 30-40 decybeli. Większość osób będzie reagowała tylko na hałasy powyżej 40 decybeli.
Wpływ zanieczyszczenia hałasem
Nie potrzebujesz naukowca, by stwierdzić, że niektóre dźwięki cię irytują, a inne nie. Hałasy w nocy są drażniące i powodują nerwy oraz stres. Jest to związane z faktem, że brak snu powoduje drażliwość, wybuchowy temperament i mniejszą zdolność do radzenia sobie ze stresem. Połączyć te czynniki z wcześniej istniejącym stanem zdrowia, a sytuacja staje się jeszcze bardziej problematyczna.
Istnieje duża zależność między psychiatrycznymi i psychologicznymi problemami a snem. Ludzie, którzy są przygnębieni lub mają lęki często mają kłopoty ze snem w ramach tych zaburzeń. Ci, którzy ciągle są zaniepokojeni hałasem, mogą cierpieć z powodu tego stanu. Są to negatywne odczucia, jakie może powodować hałas, takie jak niepokój, podrażnienie, niezadowolenie i uciążliwość, a także poczucie, że twoja prywatność jest atakowana. Może to również wyolbrzymiać objawy choroby psychicznej, a także przyczyniać się do niej.
Należy jednak pamiętać, że nie ma dowodów na to, że zanieczyszczenie hałasem powoduje chorobę psychiczną. Zauważono korelację między hałasem a pogarszaniem się stanu zdrowia psychicznego. Chociaż hałas nie jest uważany za odpowiedzialny za kwestie zdrowia psychicznego, zakłada się przyspieszenie i nasilenie rozwoju ukrytych zaburzeń psychicznych. Hałas może powodować lub przyczynia się do neurozy, histerii i psychozy. Żyjąc więc w stale hałaśliwym otoczeniu nie możesz być psychicznie chory, ale najprawdopodobniej mogą wzmocnić się objawy, jeśli już masz chorobę psychiczną.
Jak zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem
Jeśli cierpisz na zanieczyszczenie hałasem, podejmij kroki, by zminimalizować poziom hałasu, jaki słyszysz podczas snu. Jest to bardzo istotne dla twojego zdrowia. Badania wykazały, że życie w zatłoczonym mieście może zwiększyć ryzyko schizofrenii. Ludzie żyjący w miastach są prawie dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój tej choroby. Aby zmniejszyć to ryzyko, można kontrolować swoje środowisko, zapewniając sobie lepszy sen. Proponujemy przeprowadzenie kilku zmian.
– Używać zatyczek do uszu
Może to wydawać się oczywiste, ale zatyczki do uszu są najlepszym sposobem na bezpośrednie zablokowanie dźwięku. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie hałasem na niskim poziomie proponujemy użycie tzw. białego szumu np. wentylatora lub oczyszczacza powietrza, by utworzyć szum w tle i zablokować niepożądany hałas z zewnątrz. Można także pobrać bezpłatnie aplikacje na telefon i załączać sobie w nocy biały szum.
– Zmień okna
Upewnij się, że okna są dobrze uszczelnione, w przeciwnym razie pozwolą, by niechciane dźwięki przedostawały się do mieszkania. Jeśli nie masz podwójnej szyby, pomyśl o modernizacji. Uszczelnij wszelkie otwory okienne i drzwiowe izolacją, by zminimalizować ryzyko dostania się hałasu. U producentów okien i drzwi można kupić dźwiękoszczelne okna.
– Odpowiednio ustaw łóżko
Jeśli to możliwe, ustaw łóżko z dala od okna i ścian zewnętrznych. Spowoduje to zmniejszenie prawdopodobieństwa zakłóceń spowodowanych hałasem zewnętrznym. Również umieszczenie półek na ścianach może stanowić dodatkową izolację.
– Nie zapomnij o materacu
Gdy zabezpieczysz już sypialnię przed niechcianymi dźwiękami nie zapomnij o wygodnym materacu. Tylko wtedy zagwarantujesz sobie zdrowy i bardzo komfortowy wypoczynek. Firma Materace Koło oferuje szereg różnych modeli materacy, które łatwo można dopasować pod osobiste preferencje i potrzeby zdrowotne.