Czy jedzenie w łóżku wpływa na sen?
22 stycznia 2020 2020-01-22 9:36Czy jedzenie w łóżku wpływa na sen?
Czy jedzenie w łóżku wpływa na sen?
Wiele osób wprost uwielbia jeść w łóżku. Oglądanie filmu i podjadanie niezdrowych przekąsek jest dosyć popularną czynnością.Inna sprawa, że takie działanie nie jest ani higieniczne ani zdrowe dla naszego organizmu i co ważniejsze snu.
Badania wykazują, że spora część społeczeństwa uważa, że łóżko powinno być używane tylko do spania. To święte miejsce, sanktuarium nocnego odpoczynku i doładowywania baterii naszego ciała. Dla innych relacje z materacem są nieco bardziej pobłażliwe. Urządzenie sobie pikniku na miękkim materacu stwarza wiele niebezpieczeństw. Oto niektóre z nich.
Przekąski, robaki i sen
Nie od dzisiaj wiadomo, że roztocza uwielbiają wilgotne środowisko pełne resztek jedzenia, sierści czy skóry. Wszystkie te okruchy w prześcieradle, kawałki, które spadają obok stolika nocnego i puste opakowania mogą przyciągnąć kilka innych nielubianych przez nas stworzeń, takich jak karaluchy i mrówki. Żadne z nich nie jest łatwe do pozbycia się, ale częsta zmiana pościeli i regularne odkurzanie może pomóc zminimalizować zagrożenie dla zdrowia płynące od tych małych istot.
Nocne przekąski mogą powodować zgagę. Położenie się do łóżka zaraz po zjedzeniu dużej pizzy czy paczki chipsów może wywołać właśnie tą przypadłość, szczególnie u osób ze skłonnością do tego typu dolegliwości lub problemami trawiennymi.Staraj się unikać jedzenia pikantnych potraw i dań zawierających duże ilości czosnku przed pójściem spać.
Przejadanie się jest częstym następstwem jedzenia w łóżku. Eksperci twierdzą, że może to prowadzić nawet do wypracowania sobie tego nawyku, wskutek częstego korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor czy telefon. Podczas oglądania telewizji lub grania na telefonie zamiast rozkoszować się jedzeniem i pozwolić mózgowi rozpoznać, że organizm nie potrzebuje więcej pokarmu, nasz myśli są rozproszone i skupiają się wyłącznie na przekazie płynącym z ekranów.
Bezsenność jest również związana z przejadaniem się. Pełny, ciężki żołądek może sprawić, że sen będzie niekomfortowy. Uczucie rozdęcia i problemy z trawieniem tak dużej ilości kalorii może prowadzić do wzdęć i bólów brzucha.
Brak higieny snu bezpośrednio oddziałuje na materac. Resztki jedzenia przedostają się do wkładu i ulegają rozkładowi, przez co są łatwym pożywieniem dla wspomnianych wyżej roztoczy. Aby temu zapobiec najlepiej wybrać materace piankowe z dodatkowa przekładką, która zapobiega wnikaniu okruszków w głąb wypełnienia. Taki ochraniacz można łatwo zdjąć i wyprać, bez konieczności ciągłego odkurzania samego materaca.
Regulacja spożywanych przekąsek przed snem
Jeśli musisz przekąsić coś przed snem, warto sięgnąć po zdrowe rzeczy, które nie powodują kłopotów ze snem oraz zdrowiem. Eksperci sugerują wybór niskokalorycznych przekąsek o północy. Najlepiej sięgnąć po coś łatwego do strawienia na przykład proste węglowodany i białka. Miska płatków to świetna opcja.Aby uniknąć głodu przed snem, rozważ zdrowe zbilansowane posiłki z przekąskami przez cały dzień.
Pokarmy zawierające tryptofan, który jest naturalnym środkiem uspokajającym, przekształca się w serotoninę w twoim ciele. Najwięcej znajdziesz go w chlebie i makaronie pełnoziarnistym, mango, bananach, winogronach czy nasionach dyni.
Aby zachęcić nasz organizm do snu, powinno się spożywać produkty bogate w białko i zdrowy tłuszcz. Pomoże to utrzymać stabilny poziom cukru we krwi przez całą noc. Te związki można znaleźć w jabłkach, maśle migdałowym i orzechowym, indyku, czy jagodach z jogurtem naturalnym i serku twarogowym z dodatkiem ogórka.