Zagrożenia dla zdrowia od starego materaca
23 listopada 2016 2016-11-23 12:19Zagrożenia dla zdrowia od starego materaca
Zagrożenia dla zdrowia od starego materaca
Czy wiesz, że około jedną trzecią swojego życia spędzamy w łóżku? Mając to na uwadze, materac stanowi fundamentalną częścią życia, a ze względu na ilość czasu spędzonego na nim, może znacząco przyczynić się dla dobrego samopoczucia. Przeciętny materac ma żywotność około 8 lat, po tym okresie nasze ukochane łóżko zacznie się pogarszać, a wraz z nim nasze zdrowie. Jeśli materac ma ponad 8 lat, może zagrażać naszemu zdrowiu.
Ból pleców lub szyi
Niestety, nawet najlepsze materace mogą ostatecznie stracić sprężystość. Specjalna struktura materaca współpracująca z ciężarem leżącego zużywa się. Nasze ciało i punkty nacisku mogą nie być w pełni podtrzymywane na starym materacu. Regularne spanie z takim brakiem wsparcia spowoduje napinanie szyi i pleców, jak również zakłóca sen każdej nocy. Chociaż można tymczasowo przedłużyć żywotność materaca obracając go od czasu do czasu, jednak w dłuższej perspektywie zdrowie odniesie znaczne korzyści z nowego i bardziej wygodnego materaca.
Roztocza i pluskwy
Niestety roztocza są bardzo realnym zagrożeniem. Gdy materac się starzeje staje się idealnym siedliskiem roztoczy i pluskiew. Chociaż te małe owady zwykle po prostu swędząco nas gryzą, to jest prawie niemożliwe, by się ich pozbyć bez wyrzucenia materaca. Należy zwrócić uwagę na czerwonawe plamy na naszej pościeli i małe czerwone ukąszenia na skórze. Roztocza i pluskwy mają tendencję do gromadzenia się wzdłuż szwów materaca.
Roztocza kurzu żerują na martwych komórkach skóry. Aż do 10 milionów można zebrać je z materaca! Roztocza zazwyczaj powodują reakcje alergiczne, na które szczególnie wrażliwe są astmatycy. Aby upewnić się, że pluskwy nie będą nas gryźć, najlepiej zainwestować w nowy materac i regularnie prać prześcieradła.
Bakterie i pleśń
Stary materac nie tylko tworzy optymalne środowisko dla roztoczy i pluskiew, ale także dla bakterii. Wykryto szeroki zakres patogennych bakterii i grzybów które rozbiły sobie obóz w starym materacu. Na przykład: Enterococcus (paciorkowiec kałowy), Staphylococcus (gronkowiec złocisty), norowirusy a nawet MRSA (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę), co może prowadzić do zakażenia skóry, zakażenia dróg moczowych i poważnych zakażeń wirusowych.
Pleśń jest również niebezpieczna, jeśli chodzi o stare materace, zwłaszcza jeśli sypialnia nie jest dobrze wentylowana i wrażliwa na wilgoć. Podczas gdy większość typowych zarodników i pleśni są zazwyczaj nieszkodliwe, mogą wywołać na reakcje alergiczne, w tym kaszel, swędzenie oczu i egzemy.
Podobnie jak w przypadku innych zagrożeń dla zdrowia, jeśli w materacu rośnie pleśń, to chyba czas, aby go zastąpić.