Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Jak spać lepiej w trakcie sezonu alergicznego

katar-sienny-a-sen

Jak spać lepiej w trakcie sezonu alergicznego

Wiosną i latem wielu ludzi spędza więcej czasu na świeżym powietrzu. Jednak niektórzy ograniczają czas spędzony na dworze w cieplejsze dni z powodu sezonowego alergicznego nieżytu nosa, znanego jako katar sienny.

Sezonowe alergie występują wtedy , gdy w powietrzu unoszą się pyłki drzew, kwiatów, traw i chwastów dostając się do organizmu przez nos, oczy i usta.
Jednym z obszarów, na który wpływa znacząco na katar sienny,  jest sen. Cierpiący na katar sienny gorzej śpią przez trudności w oddychaniu, kichanie i częste dmuchanie nosa, co może doprowadzić do senności w ciągu dnia i poczucia zmęczenia.

W jednym z badań tylko 17% pacjentów cierpiących na alergię oceniło swój sen jako optymalny. Reszta osób biorących udział w badaniu stwierdziła, że alergia obudziła ich w nocy i sprawiła, że trudniej było im potem zasnąć. Katar sienny dotyka jedną na cztery osoby w Polsce i niestety nie ma na niego jednego idealnie działającego lekarstwa.
Wiele osób cierpiących zauważa, że objawy kataru siennego pogarszają się w nocy. Niektórzy uważają, że przyczyną jest temperatura, która  stygnie wieczorem, mniej gorące powietrze unosi się, a to pozostawia warstwę bogatego w pyłki powietrza wokół poziomu gruntu.

Co mogą zrobić osoby cierpiące na katar sienny, aby lepiej spać?
Na szczęście istnieją środki, które można podjąć, by cieszyć się lepszym snem w nocy. Oto kilka pomysłów:

Zmniejszyć stres
Istnieją powiązania między stresem a nasileniem objawów kataru siennego. Stres może budzić nas w nocy i nasilać objawy. Natomiast mniejszy poziom stresu może oznaczać, że objawy staną się łagodniejsze. Warto więc starać się myśleć pozytywnie np. czytając książkę przed snem czy oglądając lekką komedię.

Czysta sypialnia
Ważne jest, by zachować swoją sypialnię w czystości upewniając się, że kurz nie gromadzi się na takich obszarach, jak góra szafy czy panele pod łóżkiem. Sypialnia to miejsce gdzie śpimy, więc dla alergików warto podjąć wysiłek, by upewnić się, że jest to miejsce czyste i uporządkowane. Dzięki temu można zminimalizować objawy kataru siennego.

Prysznic przed snem
To świetny sposób na uzyskanie dobrego snu zafundować sobie gorący i parujący prysznic przed pójściem do łóżka, by oczyścić zatoki. Prysznic pozwoli zmyć pyłki, które osadzają się na skórze i we włosach w ciągu dnia.
Prysznic z mydłem z eukaliptusa dobrze oczyszcza zatoki.

 

Ubrania noszone na zewnątrz od razu do pralki
Kiedy wchodzisz do domu od razu  zdejmij  ubranie  i wsadź je do pralki. Gdy ubrania będą już wyprane unikajmy zawieszania ich na zewnątrz do wyschnięcia , by nie osadzały się na nich pyłki.

Upewnij się, że wiesz kiedy nadszedł czas na nowy materac
Materace i poduszki starzeją się oraz zbierają roztocza, komórki naskórka, pot i tłuszcz. Roztocza kurzu w materacu mogą powodować nasilanie objawów kataru siennego. Pierz prześcieradła możliwie często i regularnie odkurzaj materac, by uniknąć rozrostu roztoczy.
Ważny jest również fakt wymiany materaca na nowy. Zaleca się wymianę materaca co 8 lat.

Dla alergików polecane są szczególnie materace lateksowe w których nie rozwijają się bakterie i roztocza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button