Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Porady

materace_do-spania

Porady

Jaki materac wybrać?

Jakość naszego snu w znacznej mierze zależy od wyboru materaca do spania. Źle dobrany materac może powodować bóle kręgosłupa i mięśni. Dobranie odpowiedniego materaca jest kwestią indywidualną, która zależy od kilku czynników takich jak ciężar ciała czy pozycja w której najczęściej śpimy. Powstaje więc pytanie: jak dobrać odpowiedni dla nas materac, aby spać wygodnie i zdrowo każdej nocy?

Miękki czy twardy

To od naszej wagi zależy jaki stopień twardości powinniśmy wybrać. Można przeprowadzić prosty test, by przekonać się, który model będzie dla nas optymalny. Kładziemy się na materacu na plecach i wsuwamy dłoń pod plecy. Jeśli okaże się, że nie możemy swobodnie umieścić ręki w tym miejscu oznacza to, że materac jest dla nas za miękki. Gdy dłoń wsuwa się bez żadnego oporu i pozostaje jeszcze wolna przestrzeń – materac jest za twardy. Natomiast gdy ręka napotyka lekki opór oznacza to, że ta twardość materaca będzie dla nas idealna.

Pozycja spania

Pozycja w której zasypiamy, a także jej zmiany w ciągu nocy wymagają solidnego i dopasowanego podłoża do leżenia. Czy zasypiamy na boku (jest to najczęstsza pozycja) czy leżąc na wznak musimy zapewnić sobie dobry materac, który będzie współpracował z naszym ciałem. Dopasowywał się do kształtu i uginał pod jego ciężarem. Aby materac nie ulegał deformacją i odkształceniom musi być wykonany z surowców najwyższej jakości. Tylko wtedy będziemy pewni, że po czasie nie pojawią się na powierzchni fałdy i nierówności, które spowodują nienaturalne wyginanie się ciała podczas snu. Materac musi być równy, by nasz kręgosłup mógł w pełni wypocząć. Gdy pojawią się nierówności to znak, że trzeba wymienić materac.

Wiek

Z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby. Należy dopasować je pod rodzaj materaca, który będziemy wybierać. Dzieci najwygodniej będą czuły się na materacach piankowych czy lateksowych o jednej strefie twardości. Wysokiej jakości pianka lub pianka termoelastyczna zapewnią właściwe podparcie dla rosnącego kręgosłupa, a jedna strefa twardości daje gwarancję dopasowanego podparcia bez względu na to w jakiej pozycji czy w jakiej części materaca leżymy (jak wiadomo dzieci często kręcą się i „wędrują” podczas spania po całym łóżku). Osoby starsze częściej mają problemy z krążeniem, dlatego wybierając materac dla seniora warto zwrócić uwagę także na pokrowiec. Niektóre pokrowce posiadają dodatkowe właściwości zwiększające komfort leżenia. Mamy pokrowce o właściwościach zdrowotnych i odżywczych, dla alergików czy takie, które reagują na zmiany temperatury ciała. Z wiekiem zwiększają się również wymagania związane z komfortem. Ważne, by zapewnić stabilizację dla zmęczonego kręgosłupa. Tu idealnie sprawdzą się materace rehabilitacyjne, takie jak: Venus Talalay czy Medivis Lux XL.

Wypełnienie materaca

Skład materaca jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze nowego modelu. Różne wypełnienia oznaczają różne właściwości materaca.

Materace piankowe to różnorodność parametrów dotycząca gęstości pianki. Te z dodatkiem pianki termoelastycznej reagują na ciepło i nacisk leżącego, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu naszej sylwetki.

Materace lateksowe cechuje dobra elastyczność oraz bardzo wysoki system cyrkulacji powietrza. Lateks nie odkształca się trwale i zachowuje swoją formę przez lata.

Materace kieszonkowe w swoim wnętrzu posiadają sprężyny, każda w oddzielnym woreczku. Podczas nacisku sprężyny reagują niezależnie od siebie dając wysoki komfort snu i ułożenia ciała. Często łączone są z warstwami lateksu bądź pianki termoelastycznej zwiększając wygodę leżenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button