Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Jak wygląda produkcja materacy Vita Talalay?

talalay

Jak wygląda produkcja materacy Vita Talalay?

Materace lateksowe wykonane w procesie Vita Talalay są ciekawym przykładem posłania, którego produkcja jest złożona z kilku etapów. Tworzywo do produkcji takiego rodzaju materacy pochodzi z soku drzewa kauczukowego Hevea Brasiliensis, które rośnie na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Sam materiał zachowuje swoje właściwości i naturalność podczas całego procesu produkcyjnego, co sprawia, że jest on najbardziej zdrowym i higienicznym posłaniem na świecie.

Drzewo kauczukowe i jego niezwykłe cechy

Surowiec stosowany w materacach Vita Talalay to natura sama w sobie. Pochodzące z lasów deszczowych, drzewa kauczukowe rosną w niskich i wilgotnych miejscach Ekwadoru, Peru, Kolumbii czy Brazylii. Samo drzewo może osiągnąć od 30 do 40 metrów wysokości i żyć nawet 100 lat. Do produkcji materacy stosuje się biały, mleczny sok, który jest naturalnym lateksem. Firmy muszą poczekać dziesięć lat od posadzenia drzew, aby rozpocząć cięcie w celu pozyskania soku. Co ciekawe, jako roślina plantacyjna nie szkodzi glebie w porównaniu z innymi uprawami. W rzeczywistości drzewa kauczukowe zwiększają różnorodność biologiczną środowiska, w którym są sadzone. Podczas zbioru soku, kora jest starannie usuwana, aby odsłonić drobne pory, które zawierają cenny płyn. Lateks spływa następnie z boku drzewa do pojemnika, który może być nawet częścią skorupy orzecha kokosowego.

Sok można pozyskiwać z drzewa przez około 24 lata. Każdy ślad cięcia w skorupie goi się całkowicie po 6 latach. Stare sztuki, które nie wytwarzają już soku, są ścinane i przetwarzane na różne sposoby. Ich miejsce zastępują nowe sadzonki.

Tajemnice procesu Vita Talalay

Produkcja materacy lateksowych z serii Talalay jest podzielona na 9 etapów. Dla porównania, tradycyjne modele mają tylko 5 kroków.

  1. Mieszanie – polega na połączeniu surowych materiałów z powietrzem. Nie stosuje się wypełniaczy ani syntetycznych tworzyw.
  2. Rozprowadzanie – gotowa masa jest wlewana do specjalnej formy i równomiernie rozprowadzona.
  3. Odpowietrzanie – pozbywanie się powietrza w celu uzyskania jednakowej struktury. Wszystko odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, gdzie panuje próżnia.
  4. Zamrażanie – naturalny lateks jest poddany minusowej temperaturze –30o Ten etap pozwala uzyskać idealny kształt komórek o otwartej i kulistej strukturze, które umożliwiają przepływ powietrza w gotowym produkcie.
  5. Żelowanie, utlenianie – rozmrożona forma jest wystawiana na działanie CO2 w celu zwiększenia wytrzymałości otwartych komórek.
  6. Pre-wulkanizacja – materac po przybraniu żelowego stanu zostaje potraktowany wysoka temperaturą aż 115o To pozwala nadać twardości formie materaca i poprawia jego wytrzymałość i sprężystość. Dodatkowo uwalnia go od lepkości i nieprzyjemnego zapachu.
  7. Mycie – na tym etapie bloki lateksu są oczyszczane i płukane z resztek drobnych zanieczyszczeń za pomocą maszyny o 8 rolkach. Pierwsze 6 rolek płucze materac, a ostatnie 2 wyciskają z niego wodę, dzięki czemu można go szybciej wysuszyć.
  8. Suszenie i post-wulkanizacja- wreszcie materac jest suszony przez 8 godzin w 85oC, otrzymując tym samym ostateczną formę.
  9. Kontrola końcowa i wykończenie – materac jest sprawdzany pod względem jego właściwości: sprężystości, twardości, elastyczności czy odporności na uszkodzenia i odkształcenia. Jeśli przejdzie testy, model otrzymuje unikatowy numer produkcyjny i jest gotowy do spakowania i wysłania do sklepu.

Odmiany produktów Vita Talalay

Materace lateksowe Vita Talalay nie są produkowane wyłącznie z użyciem czystego lateksu. Do naturalnego soku kauczukowego dodaje się różne materiały, które mają na celu zachowanie unikatowych właściwości produktów lub są niezbędnym dodatkiem, który wiąże i zapewnia masie twardość. Wśród różnych rodzajów modeli Vita Talalay można wyróżnić 4 typy.

  1. Naturalne – takich jak narzuty, topiki czy nakładki lateksowe oraz same materace, które są produkowane tylko z naturalnego soku drzewa kauczukowego, bez dodatku syntetycznego materiału.
  2. Superior – jest mieszanka 70% syntetycznego lateksu i 30% naturalnego lateksu.
  3. Embrace – jest bardzo podobny do poprzedniego typu Superior, ale Embrace ma dodatek visco w materiale. Materac posiada duża elastyczność i reaguje na nacisk, jednocześnie przystosowując się do kształty ciała śpiącej osoby.
  4. Intuition – to połączenie procesu Vita Talalay i technologii TES (magazynowanie energii cieplnej). Materiał wykonany tą metodą jest zwykle nazywany materiałem zmieniającym fazę (PCM). PCM to materiały, które wykorzystują przejście między materiałami stałymi i płynnymi, aby dodać ciepło lub je usunąć. Gdy jest za gorąco, materac stygnie, a gdy jest za zimno, nagrzewa się.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button