Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Kupno materaca

jaki materac kupić

Kupno materaca

Twój przewodnik po kupowaniu materaca

Wybierając materac
Wybranie właściwego materaca jest bardzo ważne. W naszym sklepie znajdziesz szeroką gamę wysokiej jakości materacy zaprojektowanych tak , aby pasowały do każdego budżetu i wymagań, więc masz pewność, że znajdziesz coś dla Ciebie.

 1. Jakie są rodzaje materacy?
  Nigdy nie było większego wyboru niż obecnie , jeśli chodzi o rodzaje materacy – oto skrócony przewodnik:

Materace kieszonkowe
Materace kieszonkowe to szereg sprężyn zamkniętych w oddzielnych kieszeniach z tkaniny. Każda sprężyna pracuje niezależnie, dostosowując się do ciała i zapewniając skuteczne wsparcie w każdej pozycji spania.

Ogólnie podsumowując : im wyższa liczba sprężyn kieszeniowych, tym lepsza jest jakość materaca kieszonkowego. Mając większą liczbę sprężyn materac oferuje bardziej indywidualne wsparcie, minimalizując ryzyko zakłóceń i „przewracanie się” na partnera w nocy.

Materace termoelastyczne (Memory foam)
Materace z pianką termoelastyczną dopasowują się do kształtu ciała, pomagając zapewnić idealne wsparcie, co łagodzi nacisk na stawy.

Pianka jest wrażliwa na temperaturę i wagę naszego ciała. Zatrzymuje ona ciepło, co sprawia, że materace termoelastyczne są bardziej ciepłe niż inne rodzaje materacy.

Dostępne są materace termoelastyczne wykonane tylko z warstwy tej pianki o odpowiedniej grubości bądź pianka pamięci stosowana jest jako wierzchnia warstwa np. materaca kieszonkowego. Zaletą materacy termoelastycznych jest to, że nie wymagają one obracania.

Materace bonelowe
Przy ograniczonym budżecie możemy kupić materac bonelowy. Są one bardzo popularne.

Materace bonelowe są wykonane z pojedynczego drutu w kształcie wężowych pętli, które tworzą szereg sprężyn utrzymywanych razem przez pojedynczy drut. Materace bonelowe są dość wygodne, jednak nie polecane dla dwóch śpiących.

 

Materace lateksowe
Trwałe i oddychające materace lateksowe mogą być doskonałym wyborem dla domowników, którzy mają alergię na roztocza i kurz. W lateksie nie rozwijają się bakterie i grzyby. Lateksowe podłoże daje luksusowe spanie, bardzo dobrze współgra z ciężarem leżącego, podpiera w zdrowy sposób kręgosłup i relaksuje mięśnie. Do tego wykazuje idealne właściwości oddychające.

Materace piankowe
Gęste materace piankowe to sprężyste podłoże prawidłowo wspierające kręgosłup podczas spania. Dostępne są w różnych twardościach. Materace piankowe polecane są również dla dwóch śpiących, gdyż zmiana pozycji przez partnera nie zakłóca naszego snu.

 1. Jakie są standardowe rozmiary materaca?
  Rozmiar materaca dobieramy pod ramę łóżka oraz uzależniamy od ilości osób, które będą z niego korzystać, jak i wielkości sypialni. .
  Standardowe rozmiary materacy: (cm)
  • Małe pojedyncze 80 x 200
  • Pojedynczy 90 x 200, 100×200
  • Małe podwójne 120 x 200
  • Podwójne 140 x 200, 160×200
  • Rodzinne 180 x 200
  • Duże rodzinne 200×200
 2. Jaki materac jest odpowiedni dla Ciebie?
  Przy tak dużym wyborze, jeśli chodzi o rodzaj materacy, może być trudne, by wiedzieć, który wybrać. Poniżej kilka odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań, które mogą pomóc podjąć właściwą decyzję.

Jak twardy powinien być twój materac?
Uzyskanie odpowiedniej twardości jest niezbędne, jeśli mamy zamiar spać wygodne, a to sprowadza się do osobistych preferencji. Dobry materac będzie wspierać nasze ciało prawidłowo, bez nacisku na kręgosłup i stawy. Mimo, że wszystkie materace posiadają oznaczenie twardości, mogą różnić się u innych producentów. Nie zakładajmy więc – mając w domu materac o twardości średniej (medium) – że wszystkie średnie materace są takie same. Zapoznajmy się dobrze z oznaczeniami i opisami twardości wybranego producenta, by mieć pewność, że kupujemy materac z odpowiednią dla nas twardością.

 

Jaki jest najbardziej wygodny materac?
To sprowadza się do indywidualnych preferencji. Biorąc pod uwagę twardości, właściwości materiałów i rodzaju wkładu warto zdać się na pomoc personelu, który w oparciu o wiedzę z zakresu budowy i specyfikacji różnych surowców z których powstają materace, będzie mógł dopasować dla nas odpowiedni model. Dobrym pomysłem jest także wybranie się do sklepu stacjonarnego i przetestowanie „na żywo” różnych modeli materacy.

Co to nakładka na materac i czy ja jej potrzebuję?
Przekładki na materac wykonane są z lateksu, pianki lub pianki termoelastycznej i są umieszczane na wierzchu materaca w celu zwiększenia komfortu. Może to stanowić tanią alternatywę do zastąpienia istniejącego starego materaca czy kanapy.

Które materace najlepsze są dla dzieci?
Dzieci potrzebują zdrowego snu, więc należy wybrać materac, który jest zarówno wygodny i prawidłowo podtrzymujący kręgosłup. Dla małych dzieci raczej unikajmy pianki termoelastycznej. Pianka zachowuje dużo ciepła a małe dzieci nie są jeszcze w stanie regulować temperatury ciała w taki sam sposób, jak osoby dorosłe. Materace kieszonkowe o średniej twardości mogą być dobrym wyborem. Jeśli dziecko cierpi z powodu alergii na roztocza i kurz, to dobrym pomysłem będzie materac lateksowy lub piankowy – są trwałe, oddychające i łatwe do czyszczenia.

Jaki typ materaca jest najlepszy dla alergii?
Materace lateksowe
, piankowe i pianki termoelastycznej są najlepsze dla alergików na kurz, roztocza i grzyby.

Jakikolwiek materac wybierzesz, można zmniejszyć objętość odchodów roztoczy (główną przyczynę reakcji), poprzez odkurzanie regularnie i częste pranie pokrowca.

Który materac jest najlepszy na ból pleców?
Ból pleców ma wiele przyczyn i materac, który jest odpowiedni na plecy będzie zależeć od indywidualnego stanu. Jednak twardsze materace termoelastyczne, które dopasowują się do kształtu ciała mogą zapewnić, że twój kręgosłup i stawy są prawidłowo wspierane podczas snu.

 

 1. Jak sprawdzić materac
  Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że mamy prawidłowy materac jest przetestowanie go dokładnie – oto najlepsze wskazówki:

Nie spiesz się
Zakup materaca to poważna decyzja, więc najlepiej, by się nie spieszyć. Przestudiujmy wszystkie dostępne modele, poczytajmy fachowe artykuły, opinie, porozmawiajmy z wykwalifikowanym personelem. Zapiszmy sobie na kartce własne preferencje co do materaca i powoli ograniczajmy wybór.

Dokładne testowanie
Aby upewnić się, że materac jest naprawdę wygodny, odtwórzmy domowe warunki. Podczas badania materaca w sklepie, zdejmijmy kurtkę i buty, a następnie połóżmy się na materacu przez co najmniej 10 minut, leżąc w swoich zwyczajowych pozycjach do spania.

Cena do wartości
Chociaż dobrze jest oszczędzać ważne jest, by pamiętać, że mamy zamiar spędzać około jedną trzecią swojego życia w łóżku. Dobrej jakości materac może zostać z nami do 8- 10 lat.

Jeśli zaoszczędzimy kilka złotych teraz idąc na kompromis, możemy zapłacić za to utratą dobrego snu w ciągu następnej dekady.

Wspólne zakupy
Jeśli kupujemy materac dla siebie i partnera, warto zaangażować go w ten proces, by zobaczyć, jak materac rozkłada ciężar. Będziemy wtedy pewni, że model jest odpowiedni dla nas obu.

 1. Jak dbać o materac
  Dbanie o materac pozwoli przedłużyć jego żywotność, a także zapewnia, że pozostanie wygodny na dłużej.

Jak często należy obracać materac?
Chyba że mamy materac, który nie musi być obracany (jak np. z pianki termoelastycznej), to najlepiej zrobić to co najmniej raz na 8 tygodni. To może być ciężka praca, warto znaleźć kogoś do pomocy.
Jak mogę czyścić materac?
Najlepszym sposobem, aby wyczyścić materac jest go odkurzyć za pomocą odkurzacza. Jeśli chcesz usunąć plamy, polecamy odkurzacz parowy. Generalnie lepiej unikać użycia wody i środków czyszczących. Dobre wyniki ma też stosowanie sody oczyszczonej, którą rozsypujemy na materacu i po kilkunastu minutach odkurzamy.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button