Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Miękki czy twardy – który materac jest lepszy?

materac twardy

Miękki czy twardy – który materac jest lepszy?

Ogólne określenie materaca, jako twardego lub miękkiego nie jest wystarczającym kryterium do wyboru idealnego podłoża do snu. Specjalistyczne zwroty mówiące nam o stopniu twardości danego modelu mogą niewiele mówić zwykłemu laikowi. Jak zatem rozróżnić materac miękki od twardego i który tak naprawdę będzie dla nas lepszy?

Za co odpowiada twardość w materacu?

Przyjęło się, że im większa gęstość wypełnienia, tym większa twardość materaca. Takie stwierdzenie jest jak najbardziej logiczne i nie powinno nikogo dziwić. Zastosowanie większej ilości materiału na metr sześcienny sprawia, że podłoże do snu jest zwarte, a co za tym idzie bardziej odporne na odkształcenia i zgniecenia. Nie można zapomnieć o sprężystości, która również wzrasta z ilością użytego tworzywa. Co ciekawe, samo określenie twardości może dotyczyć zarówno pianki, lateksu czy sprężyn. Aby określić tą wartość, sprzedawcy fachowo posługują się skrótami: H1, H2, H3, H4, itd.

Nie ma się, co martwić nieznajomością wyżej wymienionych akronimów. Dlaczego? Każdy z nas ma inne preferencje, co do twardości posłania. Ogólne dopasowanie w sklepie pod względem chociażby wagi, nie jest do końca precyzyjne. Może się okazać, że materac będzie źle dobrany do naszych wymagań, czy potrzeb organizmu. W takich sytuacjach lepiej wypróbować dany egzemplarz przez jakiś czas w domu. Organizm sam wyśle nam sygnały czy wybraliśmy odpowiednią twardość. Bóle pleców czy problemy z zasypianiem są częstymi objawami problemów z materacem.

Miękki podłoże do snu

Materace określane, jako miękkie zazwyczaj są miękkie na powierzchni, tworząc niezwykle luksusową i wygodną powierzchnię do snu. Leżąc na nich ma się wrażenie zapadania do środka. Są odpowiednie dla osób, które śpią po bokach i cierpią z powodu dyskomfortu wywołanego punktowym uciskiem partii ciała podczas snu. Dlaczego? Otóż miękki materac po prostu delikatniej oddziałuje na organizm i mniej obciąża stawy.

Innymi słowy, materac amortyzuje twoje ciało podczas snu, zapewniając mu idealną dawkę, komfortowego i regenerującego wypoczynku.

Trzeba pamiętać, że taki materac może ograniczać ruchy przez poczucie tonięcia w jego miękkiej powierzchni, tym samym zmuszając kręgosłup do zginania się w nienaturalnych pozycjach. Jeśli tak się dzieje zamiast wymieniać materac na nowy, można zastosować nakładkę, która wyrówna powierzchnie i utrzyma kręgosłup w prostej linii.

Twarde podłoże do snu

Chociaż niektórzy uważają twarde materace za sztywne i niewygodne, osoby śpiące na brzuchu i plecach chwalą je za pomoc, jaką im oferuje w utrzymaniu prostej linii kręgosłupa podczas snu.

Z kolei amatorom spania na boku nie do końca zaleca się korzystanie z twardego posłania, ponieważ podrażnia ono miejsca najbardziej narażone na pojawienie się punktowego bólu, jak chociażby kark, ramiona czy odcinek lędźwiowy pleców.

Co jeśli wybierzemy niewłaściwy materac?

Materac musi wspierać twoje ciało w neutralnej pozycji, w której kręgosłup zachowuje naturalną krzywiznę, a pośladki, stopy, ramiona i głowa są wsparte i znajdują się w odpowiednim ułożeniu.

Jeśli materac jest zbyt twardy, naciska na te główne punkty powodując ból. Jeśli jest zbyt miękki, punkty nacisku nie będą odpowiednio podparte, więc całe twoje ciało zapada i wykrzywia się pod nienaturalnym kątem.

Co jeśli twój partner ma inne potrzeby?

Większość ludzi spędza tygodnie szukając materaca, który zapewnia równowagę między różnymi preferencjami twardości. Trudno jest znaleźć odpowiedni model dla siebie, a co tu mówić o wyszukiwaniu idealnego podłoża do snu, który zadowoli dwoje osób. Uwzględnienie potrzeb partnera/partnerki może dodatkowo utrudnić wybór materaca.

Na szczęście coraz częściej można spotkać się z modelami zawierającymi w sobie wypełnienie o dwóch twardościach. Takie rozwiązanie pozwala na swobodę w wyborze idealnego materaca dostosowanego do potrzeb każdej osoby, bez rezygnowania z wymóg drugiej połówki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button