Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Idealny materac dla dziecka

materac-dla-dziecka

Idealny materac dla dziecka

Dzieci potrzebują większej ilości snu niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Noc jest dla nich nie tylko odpoczynkiem i regeneracją dla organizmu, ale również czasem, w którym umysł dziecka segreguje wszystkie informacje, zgromadzone w ciągu dnia. Sen odpręża ciało, które rozwija się najbardziej, właśnie w godzinach nocnych.

Wybór idealnego materaca dla dziecka jest naprawdę bardzo ważny. Odpowiednio dopasowany zapewnia prawidłowy rozwój kości i mięśni i chroni przez schorzeniami układu ruchowego. Czym się kierować przy wyborze materaca?

Jaki model?

Podczas wybierania materaca dla dziecka należy pamiętać o różnych rzeczach takich jak: twardość, właściwości przeciwalergiczne czy odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Materace dla dzieci są dostępne w wielu wersjach. Dużo zależy od grupy wiekowej. Materace dla niemowlaków są wykonane zazwyczaj z lateksu, bez dodatku sprężyn i alergicznych tkanin. Z kolei dla starszych dzieci są dostępne tradycyjne materace sprężynowe lub materace piankowe z dodatkiem pianki lateksowej. Każdy z nich oferuje różne korzyści dla amatorów snu.

Co jest najważniejsze?

Dzieci potrzebują wsparcia kręgosłupa podczas snu. Oprócz wyrównania kręgów i kości, materace powodują ograniczenie kołysania, wiercenia i dyskomfortu, pozwalając dziecku spać zdrowiej. Niemowlęta i małe dzieci na ogół potrzebują twardszych materacy, ze względu na szybkość i sposób, w jaki rozwijają się ich kości.

Materace z kieszeniami sprężynowymi często posiadają wygodne warstwy wierzchnie z pianki, a materace memory foam, są jednymi z najgęstszych typów pod względem ilości użytego surowca. Dlatego też idealnie kształtują ciało i zmniejszają częstotliwość budzenia się dziecka w nocy.  Z kolei materace z pianki lateksowej są bardzo przewiewne – idealne dla dzieci, które nie lubią gorących temperatur podczas snu. Warto zaznaczyć, że ze względu na swoją przewiewność, lateks nie zatrzymuje ciepła w środku jak robią to materace piankowe.

Gdy rodzice decydują się na materac sprężynowy, który jest przeznaczony dla starszego dziecka, ważne jest, aby sprawdzililiczbę sprężyn. Wyższy wskaźnik oznacza więcej wsparcia, podczas gdy niższa liczba oznacza grubsze sprężyny i twardszy materac.

Jakość i twardość materacy lateksowych i piankowych są mierzone gęstością. Im wyższa liczba, tym powierzchnia do spania jest bardziej stabilna.

Czy jest jeszcze coś, na co trzeba uważać?

Twardość to nie jedyna rzecz, na którą rodzice powinni zwrócić uwagę. Niektóre właściwości modeli posiadają funkcje, które mogą zaszkodzić dziecku.

Materace piankowe z funkcją pamięci kształtów mogą czasami uwalniać gazy z pianki. Proces ten znany jest jako odgazowywanie i dotyczy on nowo wyprodukowanych materacy. Samo zjawisko nie występuje cały czas. Po kilku nocach, charakterystyczny zapach towarzyszący materacu powinien zniknąć. Można oczywiście dodatkowo wywietrzyć materac.

Z kolei u dzieci cierpiących na alergie sprawdzają się często materace z typowymi syntetycznymi wypełnieniami. Naturalna bawełna, co prawda jest chłonnym surowcem, której włókna pozwalają oddychać skórze, ale pochłaniają przy tym pot i roztocza. Podczas gdy syntetyczne odpowiedniki są mniej podatne na przyciąganie bakterii i drobnoustrojów.

Jeśli dziecko nie jest uczulone na lateks, warto pomyśleć nad materacem z taką powłoką. Nie dosyć, że zapewnia optymalną cyrkulację powietrza to jeszcze działa przeciwbakteryjnie. Jedwab, czysta wełna, lateks czy bawełna są naturalnie hipoalergiczne. Świetnie sprawdzają się jako dziecięca pościel. Wszelkie kołderki, kocyki czy prześcieradła można łatwo i szybko wyprać.

Nie znaczy to, że kieszonkowe materace sprężynowe nie są dla alergicznych dzieci. Wystarczy zastosować pokrowiec, który ma właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne, aby zniwelować ryzyko rozwoju bakterii. To samo dotyczy sytuacji, w której dziecko ma problemy z nocnym moczeniem. Zarówno ochraniacze na materace, jak i zmywalne podkładki na łóżeczko pomogą ochronić każdy materac.

Czy rodzaj ramy łóżka ma znaczenie?

Standardowe modele materacy występują w dwóch rozmiarach: 60×120 i 70×140. Kupując łóżeczko dla niemowląt lub małych dzieci, ramy łóżek wymagają mniejszych materaców niż zwykle. Jak wiadomo, dzieci rozwijają się szybko. Warto zastanowić się czy nie lepiej pominąć wszystkie odmiany i rozmiary i przejść od razu na jednoosobowe łóżko. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę koszty, które trzeba ponieść wymieniając łóżko za każdym razem, gdy maluch urośnie.To samo tyczy się materacy. Większość ma żywotność około dziesięciu lat, więc dzięki regularnemu obracaniu materaca co sześć miesięcy, rodzice zapewniają dziecku wygodny model na wiele lat.

Czy są jakieś duże różnice w kosztach?

Ceny materacy różnią się między sobą. Różnice zależą od surowców, jakie zostały użyte przy produkcji. Najtańszymi modelami na rynku materacy zawsze były modele sprężynowe. Na cenę wpływa głównie ilość sprężyn tworzących materac. W wypadku modeli lateksowych pod lupę brana jest naturalność tworzywa. Czy jest uzyskany przemysłowo czy jest prawdziwym lateksem. Niektóre modele posiadają tylko warstwę wierzchnią z lateksu, przez co ich cena jest mniejsza.

Najbardziej odpowiednim materac dla dzieci są modele lateksowe oraz piankowe. Trzeba jednak pamiętać, że tak zwane memory foam zatrzymują ciepło i mogą powodować nadmierną potliwość u dziecka. Pianka jest syntetyczną opcją, ale jest również lekka w przenoszeniu. Małe materacyki dla dzieci w postaci posłania można łatwo zrolować i zabrać ze sobą w podróż.

Zastosowanie odpowiedniego pokrowca ma większe znaczenie niż samo tworzywo. Małe dzieci i niemowlęta często ulewają, przez co materac jest podatny na plamy i zabrudzenia. Okrycie z chłonnego surowca jak bawełna, która świetnie oddaje wilgoć i chroni przed rozwojem bakterii i roztoczy, jest ważne dla zdrowia dziecka. Warto zasięgnąć porady w renomowanych sklepach, które są znane i sprawdzone. Materace KOŁO, jako jeden z największych sklepów posiada szeroka gamę produktów, które można łatwo dopasować do potrzeb dziecka. Duża liczba pokrowców na materac, które posiadają certyfikaty Oeko-Tex® Standard 100, zapewniają o wysokiej jakości produktów i braku szkodliwych substancji dla zdrowia człowieka.

Wybór odpowiedniego materaca nie jest prostą rzeczą. Jakość snu decyduje o tym, jak funkcjonujemy w świecie. Dla dzieci, które wciąż się rozwijają i kształtują, spanie na niewłaściwym materacu może mieć znacznie bardziej poważne skutki niż tylko zły dzień z powodu nieprzespanej nocy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button