Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Materace dla osób z bólami kręgosłupa.

materac

Materace dla osób z bólami kręgosłupa.

Wiele osób miewa mniejsze bądź większe bóle pleców. Czasami związane są z niewłaściwą pozycją siedzenia czy uciskiem konkretnych partii kręgosłupa. Niestety odczuwany ból może być również wynikiem poważniejszym schorzeń układu ruchowego. Niezależnie od przyczyny wystąpienia dolegliwości, warto zwrócić uwagę na materac. Niewłaściwie dobrany model czy wypełnienie może być powodem odczuwanego bólu.

Lekarze i specjaliści zalecają materace, które nie powodują ucisku poszczególnych partii ciała i zapewniają jednakowe podparcie kręgosłupa, które umożliwia utrzymanie go w prostej linii niezależnie od pozycji spania. Jednak nie trzeba od razu inwestować w drogie modele ze specjalnymi funkcjami. W przypadkach pomniejszych dolegliwości z bólem pleców, warto najpierw rozważyć i dopasować twardość czy materiał materaca niż od razu kupować specjalistyczny model, który niekoniecznie będzie dopasowany do użytkownika.

Twardość materaca

Twardość materaca jest uważana za bardzo ważny czynnik w zmniejszaniu bólu pleców. Materace posiadają klika stopni twardości, która odnosi się gęstości pianki użytej na jeden metr sześcienny. Im wyższa wartość, tym twardszy jest materac. Standardowo większość modeli występuje w twardości H2 lub H3, która określa średnią miękkość. Ustalenie tej właściwości materaca jest silnie związana z wagą użytkownika. Dla osób ważących do 80 kg powinno się wybierać modele o mniejszej twardości, np. H2. Z kolei cięższy użytkownik będzie czuł się komfortowo na materacu z większą gęstością, czyli np. H3 lub H4. W wielu przypadkach wybór odpowiedniej twardości jest również związany z osobistymi preferencjami. Organizm przez lata przyzwyczajony do miękkich posłań może mieć problemy z zapadnięciem w sen i ogólnym komfortem na twardszym materacu.

Ponadto twardy materac może być przyczyną poważnego bólu pleców, szczególnie w przypadku osób lubiących spać na boku. Z kolei jego miękki odpowiednik mimo lepszego komfortu może nie zapewnić wystarczającego podparcia i powiększyć odczuwany ból kręgosłupa.

Wysokość wkładu

Wsparcie każdej części kręgosłupa jest ważne dla całego organizmu. W przypadku materacy kieszonkowych, mamy do wyboru wersję 1 oraz 7 polową. Dana wartość liczbowa odnosi się właśnie do miejsc wsparcia naszego kręgosłupa. Im więcej, tym lepiej. Siedem miejsc podporu daje pewność, że układ ruchowy naszego ciała nie będzie uciskany w żadnej części. Równomierne rozłożenie ciężaru organizmu powoduje, że w okolicach dużego obciążenia, czyli karku, głowy czy ud, materac dostosuje się do większej wagi. Pianka czy sprężyny będą w tym miejscach bardziej elastyczne i mniej twarde, co spowoduje, że kręgosłup na całej linii zachowa prosty kształt. Lepiej unikać materacy o niskim wkładzie piankowym, które w przypadku cięższych osób mogą nie spełnić zadania i po prostu odkształcić się na stałe.

Indywidualne dopasowanie

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest zgodność materaca z konturami naszego ciała. Każdy ma inną budowę. Jedni są wyżsi, inni mają szersze biodra lub większe barki. Materac powinien być dopasowany do indywidualnego kształtu osoby. Oznacza to, że każda część ciała powinna odczuwać komfort. Jest to niezmierne ważne dla osób odczuwających ból pleców czy kobiet w ciąży. Starsze osoby również powinny wypróbować przez jakiś czas materac, aby ciało mogło samo powiedzieć czy wszystko jest w porządku. Czasami nawet modele rekomendowane jako ortopedyczne mogą okazać się niewłaściwe dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.

Chociaż nie ma jednego „najlepszego” materaca na ból pleców, niektóre z nich są lepsze od innych. Niemniej jednak ważne jest, aby skupić się na zakupie materaca, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb, a także pomaga zmniejszyć lub całkowicie zniwelować nieprzyjemny ból pleców.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button