Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Rzeczy, które sprawią, że rano poczujesz się pełen energii.

energia-rano

Rzeczy, które sprawią, że rano poczujesz się pełen energii.

Wiele osób boryka się z porannym wstawaniem. Problemy z obudzeniem, senność czy ogólne zaburzenia koncentracji są częstymi objawami braku chęci wyjścia z ciepłego i przyjemnego łóżka. Niektórzy wolą zrobić sobie drzemkę, próbując wykraść jeszcze parę minut snu. Jak się okazuje nie jest to do końca dobre dla naszego zdrowia.

Podczas gdy popołudniowe krótkie drzemki mogą dodać energii, tak poranne przestawianie budzika potęguje negatywne uczucia po przebudzeniu. Do tego dochodzi ból głowy czy rozdrażnienie, które przekłada się na normalne funkcjonowanie.

Jak się okazuje problem z przebudzeniem organizmu i zachęceniem go do pracy dotyka większości ludzi. Niektórzy ratują się kubkiem mocnej, czarnej kawy. Wielbiciele kofeiny nie mogą rozpocząć dnia bez podwójnego espresso czy latte machiatto. Nie zawsze kawa pobudza, czasami wręcz zamiast rozbudzenia może wywołać senność. Co zatem zrobić, żeby poranne wstawanie było przyjemne?

Budzik poza zasięgiem rąk

Najprostszą metodą jest ustawienie porannego alarmu daleko od łóżka. Wprowadzenie takiego rozwiązania zmusi śpiochów do wstania z łóżka, co może pomóc obudzić się. Denerwujący dźwięk budzika może spowodować wzrost adrenaliny i pobudzić układ krążenia. Oznaki senności ulatniają się w mgnieniu oka a początkowa złość pozytywnie wpływa na szybkość wstawania.

Pościelenie łóżka

Wiele osób śpiesząc się rano do pracy czy szkoły nie przejmuje się pościeleniem łóżka. Zazwyczaj jest to jedna z najrzadziej występujących rzeczy jeśli chodzi o poranną rutynę. Jak się okazuje, zmuszenie się do wysiłku i zaścielenie łóżka może pomóc rozbudzić ciało. Mięśnie rozciągną się a ruchy ciała w ciągu dnia będą lepiej skoordynowane i precyzyjne. Dodatkowo pościelone łóżko wpływa pozytywnie na psychikę. Wykonanie wspomnianej czynności daje poczucie spełnionego zadania i osiągnięcia dobrego rezultatu w krótkim czasie.

Nie trzeba się od razu męczyć z składaniem pościeli w kostkę czy złożeniem łóżka. Wiele modeli posiada pojemniki na pościel. Materace Koło jest przykładem firmy, która oferuje szeroki wybór stelaży wraz z obszernymi pojemnikami na kołdrę czy poduszkę. Dodatkowo modele regulowanych stelaży pozwalają dopasować je do osobistych preferencji.

Poranny prysznic

Dla osób mających duże opory ze wstawaniem zaproponowano ciekawe rozwiązanie. Krótki, 90 sekundowy prysznic może rozbudzić ciało. Najpierw stosuje się 30 sekundowy natrysk z zimnej wody. Po upływie tego czasu używana jest gorąca wody przez taki sam czas co na początku.  Ostatnie 30 sekund woda znów jest zmieniona na zimną. Takie nagłe zmiany temperatury stymulują ciało i umysł.

Tłusta kawa

Dla osób, które nie mogą rozstać się z poranną kawą przygotowano specjalne rozwiązanie. Wystarczy dodać do standardowego kubka czarnego napoju dwie łyżeczki masła lub oleju kokosowego. Mało spotykane zastosowanie zdrowych tłuszczów roślinnych poprawia metabolizm, który zaczyna szybciej pracować. Organizm dzięki temu szybciej rozbudza się z nocnego odrętwienia.

Ćwiczenia

Nie od dzisiaj wiadomo, że poranny wysiłek fizyczny jest dobry na wszystko. Jak mawiają zdrowe ciało to zdrowy umysł. Nawet lekkie ćwiczenia w postaci przysiadów czy porannego rozciągania poprawia krążenie krwi, uelastycznia mięśnie, reguluję pracę układu nerwowego czy po prostu napawa optymizmem, dzięki endorfinom. Człowiek lepiej się koncentruje i jest pozytywnie nastawiony do czekających go wyzwań.

Woda z cytryną

Osoby, które wolą zdrowsze wersje porannych napojów powinny sięgnąć po ciepłą, przegotowaną szklankę wody z dodatkiem soku z cytrynu. Metoda stosowana przez wielu trenerów personalnych jest uznawana za niezwykle pomocną w pracy organizmu. Po pierwsze, witamina C oczyszcza ciało z toksyn i wspomaga pracę układu pokarmowego. Po drugie, sama cytryna ma mnóstwo składników odżywczych jak wapń, potas czy wspomniana witamina C. Po trzecie, szklanka wody z cytryną dodatkowo dostarcza organizmowi odpowiedniej dawki płynów.

Owoce na rozbudzenie

Świetnym rozwiązaniem jest również zjedzenie banan na śniadanie. Zawiera naturalny cukier, węglowodany, kwasy i mnóstwo witamin, które pobudzają mózg do pracy.

Oświetlona sypialnia

Naturalne światło słoneczne podświadomie działa na mózg. Jasna sypialnia daje sygnał organizmowi, że czas wstać. Warto zatem zaraz po wstaniu odsłonić rolety i wpuścić do wnętrza promienie słoneczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button