Darmowa dostawa Premium z wniesieniem!
Porady

Związek pomiędzy brakiem snu a cukrzycą typu 2

brak-snu-a-cukrzyca (2)

Związek pomiędzy brakiem snu a cukrzycą typu 2

Wiesz, że medyczna historia Twojej rodziny, wraz z tym co jesz i ile ważysz, może mieć wpływ na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Ale czy wiedziałeś, że twoje nawyki związane ze snem też mogą odgrywać w tym rolę? To prawda. W rzeczywistości niedobór snu jest często pomijany, ale to istotny czynnik ryzyka dla cukrzycy typu 2.

Połączenie może być trudne do wyobrażenia. Jednak głównym powodem dlaczego regularne niedosypianie może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 jest to, że zmienia się stężenie hormonów. W szczególności przy stałej utracie snu, po spożyciu posiłku uwalnia się mniej insuliny (hormon regulujący poziom cukru we krwi). Tymczasem organizm wydziela więcej hormonów stresowych (takich jak kortyzol), które pomagają utrzymać nas obudzonym, ale utrudniają insulinie skutecznie wykonywać swoją pracę. Efekt: zbyt dużo stężenia glukozy pozostaje we krwi, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Efekty te były obserwowane z uzyskaniem od czterech i pół do sześciu godzin snu na dobę. W szczególności zmniejszenie snu głębokiego – uważanego za najbardziej odbudowujący etap snu – odgrywa istotną rolę w utrzymaniu właściwej wrażliwości na insulinę i kontrolę poziomu cukru we krwi.

Ponadto, zbyt mało snu może zwiększyć apetyt i zmienić poziom sytości, powodując, że pragniemy węglowodanów i słodkich produktów spożywczych. Z biegiem czasu, zaspokajanie tych pragnień lub przejadanie może negatywnie odbić się na poziomie insuliny i cukru we krwi, a także na wadze ciała. Pamiętaj: Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2. Dodatkowo – gdy masz mało snu, częściej będziesz czuł się zmęczony i mniej skłonny do ćwiczeń, co stanowi problem, ponieważ regularne ćwiczenia pomagają utrzymywać wagę i kontrolę poziomu cukru we krwi.

Na szczęście, jeśli niedobór snu trwa zaledwie kilka dni, efekty mogą być odwrócone – a poziom insuliny może się poprawić – wystarczą dwie porządnie przespane noce (po 10 godzin na dobę). To pocieszająca informacja, kiedy np. wiemy, że przez kilka nocy mało pośpimy bo mamy bardzo dużo pracy do nadrobienia lub wyskoczyła jakaś trudna  sytuacja rodzinna. Ale nie może to stać się nawykiem. W dłuższej perspektywie najlepiej spać siedem do dziewięciu godzin nieprzerwanego snu, dzięki czemu można czuć się i działać optymalnie oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i innych problemów zdrowotnych.

brak-snu-a-cukrzyca (1)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Call Now Button